Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Kinesiotaping ma na celu ułatwienie naturalnego procesu gojenia organizmu, zapewniając jednocześnie wsparcie i stabilność mięśni i stawów bez ograniczania zakresu ruchu ciała.

Polega na umieszczaniu pasków specjalnej taśmy na ciele w określonych kierunkach, aby poprawić mobilność i wesprzeć stawy, mięśnie i ścięgna. Przeczytaj, aby dowiedzieć się do czego obecnie wykorzystuje się kinesiotaping i jakie korzyści przynosi to rozwiązanie.

Kinesiotaping wykorzystuje się w ramach usług fizjoterapia Poznań! Skontaktuj się z kliniką fizjoterapeutyczną Szymon Budnik i pozwól sobie pomóc!

Przeczytaj również: Na czym polega masaż tkanek głębokich?

Kinesiotaping – od czego wszystko się zaczęło?

Taśmę kinezjologiczną opracował w latach 70. kręgarza dr Kenso Kase z DC. Odkrył, że użycie elastycznej taśmy, która wykorzystuje interfejs między skórą a mięśniami, może zapewnić jego pacjentom długotrwałe efekty. Opracował wiele technik stosowanych obecnie w kinesiotapingu, a także ma swoją markę taśmy o nazwie Kinesiotape.

Zastosowanie kinesiotapingu

Istnieje wiele różnych zastosowań taśmy kinezjologicznej. Niektóre typowe zastosowania taśmy kinezjologicznej obejmują:

  • Taśma kinezjologiczna może pomóc w poprawie w zakresie skurczów mięśni. Może to prowadzić do znormalizowanego napięcia mięśniowego, a także może pomóc w poprawie wyników sportowych.
  • Hamowanie i leczenie bólu. Taśma kinezjologiczna może być stosowana w celu zmniejszenia bólu i skurczu mięśni, które mogą wystąpić po urazie. Ponadto może pomóc zmniejszyć wejście nocyceptywne do mózgu, co przyczyni się do ochrony mięśni i skurczu ochronnego.
  • Wsparcie i stabilność. Jeśl zmagasz się ze schorzeniem, które wymaga utrzymywania określonego stawu w miejscu, kinesiotaping może być dla Ciebie odpowiedni. Stany takie jak zespół stresu rzepkowo-udowego, zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego lub niestabilność barku mogą skorzystać na dodatkowym wsparciu zapewnianym przez taśmę kinezjologiczną. Taśma może wspierać twój staw, jednocześnie pozwalając na pewien ruch.
  • Leczenie obrzęków. Jeśli doznałeś urazu lub operacji, która spowodowała zwiększony obrzęk, taśma kinezjologiczna może pomóc zmniejszyć obrzęk poprzez zmniejszenie nacisku między skórą a leżącymi pod nią tkankami. Zapewnia to ścieżkę dla nadmiaru płynów, które nagromadziły się od czasu urazu. Taśma kinezjologiczna jest czasami stosowana w leczeniu obrzęków limfatycznych lub powierzchownych stłuczeń.
  • Zarządzanie tkanką bliznowatą. Po operacji lub urazie możesz mieć bliznę na obszarze, który został ranny. Czasami tkanka pod blizną wiąże się ze skórą i leżącą pod nią powięzią. Ta blizna może ograniczać normalną mobilność i zakres ruchu. Taśma kinezjologiczna może być używana do delikatnego naciągania tkanki bliznowatej, zapewniając długotrwałe rozciąganie o niskiej intensywności.

Kinesiotaping – kto z niego korzysta?

Kinesiotaping jest najczęściej wykorzystywany przez sportowców – zwłaszcza tych, którzy angażują się w długotrwałe aktywności. Szczególnie biegacze są zainteresowani używaniem taśmy, ponieważ technika ta jest niezwykle dyskretna i mało prawdopodobne, aby przeszkadzała im w biegu.

Jednakże kinesiotaping może przynieść korzyści wielu osobom spoza świata sportu. Kinesiotaping doskonale nadaje się nie tylko do leczenia urazów, ale także do wspierania słabych stref lub reedukacji mięśni, które mogły utracić funkcję z różnych powodów. Ogólnie rzecz biorąc, jest to świetne narzędzie do łagodzenia bólu wynikającego z wielu różnych schorzeń.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *