Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Masaż tkanek głębokich jest rodzajem techniki masażu leczniczego, stosowanego w celu rozluźnienia napiętych mięśni. W ramach masażu stosuje się bardzo mocny nacisk, ale nadal obejmuje on płynne ruchy. Jest często używany w połączeniu z terapią punktów spustowych. Masaż tkanek głębokich ma na celu chroniczne napięcie mięśni znajdujących się głęboko pod powierzchnią ciała. Techniki mięśni głębokich obejmują powolne ruchy, bezpośredni nacisk lub ruchy tarcia, które przechodzą przez ziarno mięśniowe.

W przypadku przewlekłego napięcia mięśni lub urazu zwykle występują zrosty (pasma bolesnej, sztywnej tkanki) w mięśniach, ścięgnach i więzadłach. Zrosty mogą blokować krążenie i powodować ból, ograniczenie ruchu i stan zapalny. Masaż tkanek głębokich polega na fizycznym rozbiciu tych zrostów w celu złagodzenia bólu i przywrócenia normalnego ruchu. Przeczytaj do końca, aby poznać zalety tego masażu.

Przeczytaj również: Masz siedzący tryb życia? Umów się na masaż!

Masaż tkanek głębokich – korzyści

Głównym celem masażu tkanek głębokich jest celowanie w najgłębsze warstwy mięśni, aby rozbić zrosty mięśniowe, czyli węzły, które czasami możemy wyczuć w naszych mięśniach. Te zrosty to pasma napiętej, sztywnej tkanki mięśniowej, które ograniczają krążenie i powodują ból i stan zapalny. Rozbijając je, masaż tkanek głębokich zapewnia szereg korzyści. Jedną z największych zalet masażu tkanek głębokich jest to, że może on pomóc zmniejszyć ból bez potrzeby stosowania leków przeciwbólowych. Dzieje się tak, ponieważ poprzez rozbijanie zrostów mięśniowych i zmniejszanie napięcia mięśni i powięzi poprawia się przepływ krwi do tego obszaru, dostarczając tlen i składniki odżywcze, które pomagają zmniejszyć stan zapalny i przyspieszyć proces gojenia. Ponadto, poprawiając naturalne krążenie, masaż tkanek głębokich może wysłać zwiększone ilości krwi bogatej w składniki odżywcze i tlen do uszkodzonego obszaru, umożliwiając szybsze gojenie. To sprawia, że masaż tkanek głębokich jest szczególnie dobry dla osób cierpiących na urazy sportowe.

Dodatkowo, wiele osób jest zaskoczonych, gdy dowiadują się, że blizny mogą tworzyć się zarówno wewnątrz ciała, jak i na zewnątrz. Tkanka bliznowata to zbiór komórek i kolagenu, które tworzą się, gdy organizm próbuje naprawić uraz, którego doznał. Czasami wokół tkanki łącznej rozwija się zbyt dużo tkanki bliznowatej, a kiedy tak się dzieje, włókna stają się zbyt napięte, ograniczając ruch i powodując sztywność i ból oraz ograniczając naturalną mobilność. 

Doznania bólowe podczas masażu

Każdy może tolerować inną siłę nacisku podczas masażu. Często ludzie wierzą w powiedzenie „bez bólu – bez zysku”. Jest to do pewnego stopnia prawdziwe w przypadku stosowania technik masażu tkanek głębokich. Aby uzyskać zmiany w napięciu mięśniowym poprzez masaż, należy nastawić się na pewien poziom dyskomfortu.

Ważny jest jednak jego stopień. Musi się on mieścić w Twoim progu bólu! Ból nie powinien być męczący ani nie do zniesienia przez długi czas podczas masażu. Nie powinieneś odczuwać bólu dłużej niż 3 dni po masażu.

MASAŻ POZNAŃ

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *