Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Wraz z wiekiem zachodzą zmiany we wszystkich układach naszego ciała. Takie jak zmniejszona siła mięśni, gorsza równowaga lub wzrok, zwiększona waga. Ponadto obniżona koordynacja, bolesne stawy, wolniejsze rozumienie i zmniejszona zdolność szybkiego reagowania na okoliczności. Zmiany te nie muszą być jednak całkowicie akceptowane jako nieunikniona część starzenia się. Możemy wiele zrobić, aby zapobiec pogorszeniu się naszych zdolności. Ponadto ograniczyć wpływ, jaki ma to na nasze zdolności i nasze życie. Z pewnością w przypadku tych schorzeń korzystna będzie fizjoterapia dla seniorów! Przeczytaj niniejszy artykuł, aby przekonać się, że z leczenia fizjoterapeutycznego mogą korzystać wszyscy, niezależnie od wieku. 

Przeczytaj również: Komu potrzebny jest kinesiotaping?

Czy fizjoterapia dla seniorów rzeczywiście jest potrzebna?

Fizjoterapeuci odgrywają istotną i ważną rolę w pracy z osobami starszymi. Mogą zidentyfikować problemy, które mają największy wpływ na czyjeś życie i pomóc im pracować nad ich poprawą, prowadząc do lepszej jakości życia i dalszej niezależności.

Fizjoterapeuci dysponują szerokim zakresem umiejętności, które mogą pomóc w wielu schorzeniach, na które cierpią osoby starsze. Wiele osób w podeszłym wieku nadal jest niezależnych i zdrowych, ale z biegiem czasu istnieje prawdopodobieństwo, że rozwiną się u nich złożone schorzenia i staną się bardziej słabi i niepełnosprawni. Z tego powodu warto zapobiegać schorzeniom i pozostać aktywnym fizycznie jak najdłużej. Nawet jeśli obecnie nie zmagasz się z żadnymi dolegliwościami, powinieneś korzystać z usług fizjoterapia Poznań. Wykwalifikowany fizjoterapeuta wykonuje różnego rodzaju zabiegi, jak np. terapia narzędziowa tkanek miękkich lub ćwiczenia PNF, których celem jest pozostanie jak najdłużej w pełnym zdrowiu. Ponadto w ofercie jest wiele masaży specjalistycznych, które przynoszą ulgę w bólu i pozwalają o nim zapomnieć. 

Jak wygląda wizyta fizjoterapeutyczna dla seniorów?

Wiele umiejętności, które fizjoterapeuta może zapewnić osobie starszej, polega na jasnej i precyzyjnej ocenie problemów fizycznych, na które cierpi dana osoba. Następnie można wyjaśnić sytuację i opracować indywidualny plan leczenia.

Większość planów leczenia obejmuje zmianę sposobu, w jaki pacjent coś robi i nadanie mu reżimu ćwiczeń do regularnego ćwiczenia. Poprawa równowagi, siły i mobilności to często główne cele. Jeśli dana osoba odczuwa ból, można temu zaradzić za pomocą ćwiczeń, masażu, terapii ciepłem lub zimnem.

Zabiegi ruchowe obejmują pracę nad elastycznością, ćwiczenia wzmacniające, ćwiczenia przeciwbólowe, trening wytrzymałościowy i pracę funkcjonalną, taką jak ćwiczenia na schodach, wstawanie z krzesła i wstawanie z podłogi.

Fizjoterapeuta może również udzielić porad dotyczących korekcji chodu oraz bezpiecznego korzystania z pomocy wspomagających chodzenie, takich jak laska, kule czy stelaż.

Korzyści fizjoterapii dla seniorów

Wraz z wiekiem mięśnie mają tendencję do osłabiania się i napinania. Ten spadek siły i elastyczności utrudnia wiele zadań. Nie będziesz w stanie podnosić ciężkich przedmiotów, a twoje kończyny mogą nie być w stanie rozciągać się tak bardzo jak kiedyś. Ten spadek siły i elastyczności utrudnia wiele zadań. Fizjoterapia ma na celu zwiększenie siły mięśni poprzez różnorodne ćwiczenia. To naprawdę nie różni się od wzmacniania mięśni dla młodszych osób, z wyjątkiem tego, że ćwiczenia są bardziej odpowiednie dla osób starszych. Ta zwiększona siła mięśni pomaga w elastyczności, mobilności, a nawet zmniejsza ryzyko kontuzji. Choroby serca, cukrzyca i szereg innych schorzeń mogą zostać zaostrzone lub wywołane przez brak ruchu. Fizjoterapia pomaga robić więcej na dłużej, a w rezultacie poprawia ogólny stan zdrowia i samopoczucie.

Fizjoterapia Poznań pomaga poprawić siłę, elastyczność, a także równowagę. Jest to ważne dla osób starszych, ponieważ zwykły upadek może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje niż osoba młodsza. Kiedy osoby starsze mogą się swobodnie i pewnie poruszać, jest mniej prawdopodobne, że doznają poważnych obrażeń w wyniku upadków. Poprawiając równowagę, elastyczność i siłę mięśni, mięśnie i stawy osoby starszej mogą również lepiej radzić sobie z upadkami lub urazami.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *