Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Metoda PNF (Proprioceptive Neuromuscular Facilitation) to zaawansowana technika terapeutyczna wykorzystywana przez fizjoterapeutów do poprawy siły, elastyczności, zakresu ruchu oraz funkcji neuromięśniowych u pacjentów z różnymi schorzeniami. Jest to holistyczne podejście, które angażuje zarówno pacjenta, jak i terapeutę w celu osiągnięcia optymalnych wyników terapeutycznych. W niniejszym artykule zgłębimy naturę metody PNF, techniki stosowane przez fizjoterapeutów oraz korzyści płynące z jej zastosowania.

Twoje ciało potrzebuje odprężenia? Skorzystaj z zabiegów w ramach usług masaż Poznań i pozbądź się wszelkich dolegliwości! W przypadku różnego rodzaju kontuzji, przeciążeń lub nadwyrężeń, zachęcamy do skorzystania z zabiegów w ramach usług fizjoterapia Poznań.

Czym Jest Metoda PNF?

Metoda PNF została opracowana w latach 40. XX wieku przez lekarza Hermana Kabata oraz fizjoterapeutkę Margaret Knott. Opiera się na zasadach neurofizjologii i wykorzystuje bodźce proprioceptywne (czucie głębokie), aby wpłynąć na neuromięśniową koordynację oraz poprawić funkcję ruchową. Metoda PNF angażuje trzy główne techniki terapeutyczne:

 1. Technika Kontrakcji-Relaksacji (CR): Polega na skurczu izometrycznym określonego mięśnia, a następnie jego relaksacji, co prowadzi do zwiększenia zakresu ruchu w sąsiadujących stawach.
 2. Technika Kontrakcji-Izolacji (CI): Polega na aktywnym skurczu mięśnia antagonistycznego w celu ułatwienia skurczu mięśnia głównego podczas wykonywania ruchu.
 3. Technika Opór-Izolacja (RI): Polega na wywieraniu oporu przez terapeutę w kierunku przeciwnym do zamierzonego ruchu, co pozwala na izolację określonych grup mięśniowych.

Techniki Stosowane w Metodzie PNF

Metoda PNF obejmuje różnorodne techniki, które mogą być stosowane w zależności od celów terapeutycznych oraz potrzeb pacjenta. Niektóre z najczęściej stosowanych technik to:

 1. Diagonalne Ruchy PNF: Wykonywanie ruchów wzdłuż określonych linii diagonalnych, co pozwala na zaangażowanie wielu grup mięśniowych i poprawę koordynacji ruchowej.
 2. Skurcze-Relaksacje Dynamiczne: Wykorzystanie cyklicznych skurczów i relaksacji mięśni w celu poprawy elastyczności i zakresu ruchu w obszarze stawów.
 3. Kieszonkowy PNF: Stosowanie oporu manualnego przez terapeutę w celu stymulacji konkretnych grup mięśniowych i poprawy siły mięśniowej.
 4. Skurcze-Relaksacje Równoległe: Wykorzystanie skurczów izometrycznych w dwóch przeciwległych grupach mięśniowych w celu poprawy stabilności i siły.
 5. Wzmacnianie Dynamiczne: Wykonywanie dynamicznych ćwiczeń wzmacniających, wykorzystujących zasadę PNF, w celu poprawy siły i funkcji mięśniowych.

Korzyści Wynikające z Zastosowania Metody PNF

Stosowanie metody PNF przez fizjoterapeutów może przynieść szereg korzyści dla pacjentów, w tym:

 1. Poprawa Zakresu Ruchu: Techniki pozwalają na zwiększenie elastyczności i zakresu ruchu w stawach, co ułatwia wykonywanie codziennych czynności.
 2. Poprawa Siły Mięśniowej: Wykorzystanie oporu manualnego oraz skurczów izometrycznych pozwala na zwiększenie siły mięśniowej i stabilności.
 3. Poprawa Koordynacji Ruchowej: Diagonalne ruchy angażują wiele grup mięśniowych jednocześnie, co przyczynia się do poprawy koordynacji ruchowej i funkcji neuromięśniowej.
 4. Zmniejszenie Bólu: Poprawa funkcji mięśniowych i stawowych może przynieść ulgę w przypadku bólu związanego z urazami lub zaburzeniami neurologicznymi.
 5. Przyspieszenie Procesu Rehabilitacji: Może być skutecznym narzędziem w procesie rehabilitacji po urazach, operacjach ortopedycznych czy neurologicznych.

Podsumowanie

Metoda PNF jest zaawansowaną techniką terapeutyczną, która wykorzystuje zasady neurofizjologii do poprawy funkcji mięśniowych i stawowych u pacjentów z różnymi schorzeniami. Stosowanie różnorodnych technik PNF przez fizjoterapeutów może przynieść szereg korzyści, w tym poprawę zakresu ruchu, siły mięśniowej, koordynacji ruchowej oraz zmniejszenie bólu. Jednakże, w celu uzyskania optymalnych wyników terapeutycznych, istotne jest spersonalizowane podejście i regularne sesje terapeutyczne prowadzone przez doświadczonego fizjoterapeutę.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *