Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Blizny potrądzikowe to nieestetyczne ślady na skórze, które powstają w wyniku trądziku, czyli stanu zapalnego skóry. Może on wystąpić, gdy gruczoły łojowe skóry produkują zbyt dużo łoju. Nadmiar łoju miesza się z zanieczyszczeniami, bakteriami i martwymi komórkami skóry. To z kolei powoduje powoduje zapalenie mieszków włosowych i pojawienie się zaskórników, grudek i krostek.

Kiedy trądzik się goi, może pozostawić na skórze blizny potrądzikowe. Są one wynikiem uszkodzenia skóry przez zapalenie. Blizny potrądzikowe mogą przybierać różne formy, od nierównych, wklęsłych do wyniosłych, czerwonych lub fioletowych plam na skórze. Blizny potrądzikowe zwykle pojawiają się na twarzy, ale mogą występować również na innych częściach ciała, gdzie występuje trądzik. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się, w jaki sposób można pozbyć się śladów po trądziku.

Przeczytaj również: Masaż Poznań – skuteczny niezależnie od wieku!

Blizny potrądzikowe – przyczyny

Jak już wspomnieliśmy, lecz warto to powtórzyć – blizny potrądzikowe powstają w wyniku uszkodzenia skóry, które ma miejsce podczas trądziku. To uszkodzenie jest więc pierwszą, najpoważniejszą przyczyną zmian trądzikowych widocznych na skórze. Im poważniejszy trądzik, tym większe prawdopodobieństwo powstania blizn potrądzikowych. Niestety, skłonność do powstawania blizn potrądzikowych może być dziedziczna. Tym bardziej w młodszym wieku – w nastolatków, którzy mają trądzik istnieje większe prawdopodobieństwo powstawania blizn. Ponadto naukowcy stwierdzili, że osoby o ciemniejszej karnacji mają większe ryzyko powstawania blizn potrądzikowych niż osoby o jasnej karnacji. Na zaostrzenie się stanu zapalnego skóry, bardzo duży wpływ ma ciągłe dotykanie lub wyciskanie krostek trądzikowych. Z tego powodu staraj się tego nie robić! Dotykaj swojej twarzy jak najrzadziej w ciągu dnia. Niewskazane jest również zaniedbywanie trądziku. Mam na myśli szczególnie brak leczenia lub niewłaściwe leczenie. Bądź co gorsza, nieprawidłową pielęgnację skóry, czyli używanie np. zbyt agresywnych produktów do pielęgnacji skóry lub nieodpowiedniej techniki oczyszczania skóry. Wszystkie wskazane powyżej czynniki mogą w znaczącym stopniu przyczynić się do powstawania blizn potrądzikowych.  

Leczenie poprzez mezoterapię igłową

Mezoterapia igłowa może być jednym z zabiegów, które pomagają w redukcji blizn potrądzikowych. Polega ona na wprowadzeniu w skórę mieszanki składników aktywnych, takich jak kwas hialuronowy, witaminy, minerały i aminokwasy, za pomocą cienkich igieł. W zależności od potrzeb, mieszanka składników aktywnych jest dobierana indywidualnie do potrzeb i typu skóry pacjenta.

Mezoterapia igłowa działa na wiele sposobów, między innymi poprzez pobudzanie produkcji kolagenu, poprawę krążenia krwi i przyspieszenie gojenia skóry. To z kolei może pomóc w redukcji blizn potrądzikowych, poprawie elastyczności skóry i zwiększeniu jej gęstości.

Jednak warto pamiętać, że mezoterapia igłowa nie jest skutecznym rozwiązaniem dla każdego przypadku blizn potrądzikowych, zwłaszcza w przypadku głębszych blizn. Zawsze warto skonsultować się z doświadczonym specjalistą, który oceni stan skóry pacjenta i zaproponuje odpowiednią metodę leczenia.

Leczenie poprzez masaż i fizjoterapię

Masaż Poznań i fizjoterapia Poznań mogą pomóc w leczeniu blizn trądzikowych poprzez stymulację krążenia krwi, poprawę elastyczności skóry i zmniejszenie napięcia mięśniowego. Warto zainteresować się w szczególności poniżej opisanymi metodami fizjoterapeutycznymi: 

  1. Masaż limfatyczny (drenaż limfatyczny). To delikatny masaż, który pomaga w usuwaniu nadmiaru płynów z przestrzeni międzykomórkowej i poprawia krążenie limfy. Dzięki temu może pomóc w redukcji obrzęków i napięcia mięśniowego.
  2. Fala uderzeniowa. To zabieg, który polega na wysyłaniu fal dźwiękowych do tkanek skóry, co pobudza krążenie krwi i stymuluje produkcję kolagenu. Może to pomóc w redukcji blizn potrądzikowych poprzez wygładzenie i uelastycznienie skóry.
  3. Masaż tkanek głębokich, czyli intensywny masaż, który skupia się na masowaniu głębszych warstw mięśni. Może to pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni i zwiększeniu elastyczności skóry.
  4. Elektrostymulacja. Delikatne impulsy elektryczne są przesyłane przez elektrody na skórę, co pomaga w redukcji bólu, pobudza krążenie krwi i stymuluje produkcję kolagenu.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *