Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego to to zespół różnorodnych dolegliwości, których przyczyną jest zaburzenie funkcjonowania. Powoduje ból i dysfunkcję stawu szczękowego oraz mięśni kontrolujących ruch szczęki. U niektórych osób ich stan powoduje długotrwały, uporczywy i wyniszczający ból, zakłóca ich codzienne życie i często powoduje wysoki poziom stresu i niepokoju. W tym przypadku przydatna będzie fizjoterapia Poznań! Fizjoterapeuci są ekspertami w zaburzeniach układu mięśniowo-szkieletowego i są przeszkoleni w leczeniu pacjentów z przewlekłym bólem i dysfunkcjami. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Blizny potrądzikowe – jak je skutecznie leczyć?

Staw skroniowo-żuchwowy

Staw skroniowo-żuchwowy różni się od innych stawów ciała. Połączenie ruchów zawiasowych i ślizgowych sprawia, że staw ten należy do najbardziej skomplikowanych w organizmie. Również tkanki tworzące staw skroniowo-żuchwowy różnią się od innych stawów nośnych, takich jak kolano czy biodro. Ze względu na złożony ruch i wyjątkową budowę, staw szczękowy i kontrolujące go mięśnie mogą stanowić ogromne wyzwanie zarówno dla pacjentów, jak i pracowników służby zdrowia, gdy pojawią się problemy. 

Niektórzy fizjoterapeuci przeszli specjalne szkolenie w zakresie postępowania z pacjentami z zaburzeniami stawu skroniowo-żuchwowego. Zalecają oni stosowanie najbardziej konserwatywnych, odwracalnych metod leczenia. Leczenie zachowawcze nie atakuje tkanek twarzy, szczęki, stawów ani nie obejmuje operacji. Fizjoterapia Poznań jest leczeniem zachowawczym, odwracalnym.  Leczenie odwracalne nie powoduje trwałych zmian w budowie lub ustawieniu szczęki lub zębów.

Fizjoterapia – jakie techniki stosują fizjoterapeuci a jakie stomatolodzy?

Fizjoterapia Poznań jest jednym z ważnych elementów leczenia zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego. Poniżej przedstawiam kilka technik fizjoterapeutycznych, które są stosowane w terapii tego schorzenia:

 1. Masaż mięśni żwaczy – ma na celu rozluźnienie mięśni żwaczy, zmniejszenie napięcia i bólu oraz poprawę krążenia.
 2. Ćwiczenia relaksacyjne – polegają na uczeniu pacjenta sposobów na radzenie sobie ze stresem, który często jest przyczyną zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego. Ćwiczenia te pomagają zmniejszyć napięcie mięśniowe i ból.
 3. Terapia manualna – polega na wykorzystaniu różnych technik manualnych, takich jak manipulacje stawowe, uciski punktów spustowych, czy metoda Maitlanda, która polega na manipulowaniu stawem w zakresie ruchu, aby przywrócić jego prawidłowe funkcjonowanie.
 4. Fizykoterapia – w leczeniu zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego wykorzystuje się różne metody fizykoterapeutyczne, takie jak terapia laserowa, ultradźwięki, elektrostymulacja czy termoterapia. Metody te mają na celu zmniejszenie bólu, poprawę krążenia oraz przyspieszenie procesu gojenia.

  Stomatologia

  Stomatologia Poznań również odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego. Przede wszystkim skupia się na korekcji zgryzu, ponieważ to najczęstszy dentystyczny problem jeśli chodzi o wspomniane zaburzenia. W takich sytuacjach stomatolog może zalecić leczenie ortodontyczne, które poprawi ustawienie zębów i pozwoli na prawidłowe funkcjonowanie stawu. Zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego mogą doświadczać również pacjenci z uszkodzonymi zębami bądź z brakami zębowymi. Z tego powodu schorzenie to leczy się również poprzez leczenie protetyczne, takie jak mosty, korony lub protezy. Ponadto w grę wchodzi również leczenie implantologiczne w ramach usług implanty Poznań.

  Równie ważne jest utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Zapalenie dziąseł i choroby zębów mogą prowadzić do zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego. Dlatego ważne jest utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej, w tym regularne szczotkowanie zębów, nitkowanie i wizyty kontrolne u stomatologa.

  Ponadto, w przypadku gdy pacjent cierpi na zgrzytanie zębami (bruksizm) lub naciskanie zębów podczas snu, stomatolog może zalecić noszenie nakładek relaksacyjnych lub szyn nocnych, które chronią staw skroniowo-żuchwowy przed nadmiernym naciskiem i zmniejszają ryzyko jego uszkodzenia.

  W leczeniu zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego ważne jest również współpraca pomiędzy fizjoterapeutą a stomatologiem w celu doboru optymalnego leczenia, uwzględniającego wszystkie czynniki wpływające na stan pacjenta.

  Rekomendowane artykuły

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *