Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Wszystko zaczyna się od postawy. Niezależnie od tego, czy jesteś młodym dorosłym, osobą starszą czy dzieckiem, twoja postawa może mieć ogromny wpływ na twoje zdrowie i dobre samopoczucie. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji złej postawy. Sż do momentu, gdy pojawiają się dolegliwości bólowe i problemy z ruchem. W dzisiejszym artykule chciałbym poruszyć temat wad postawy, ich negatywnych skutków oraz skutecznych metod leczenia, które oferuje fizjoterapia.

Przeczytaj również: Rehabilitacja a fizjoterapia – rozróżnianie pojęć

Postawa ciała – wady w jej obrębie

Wadą postawy nazywamy każde odchylenie od prawidłowej osi ciała, co prowadzi do nierównowagi mięśniowej i obciążenia stawów. Może to objawiać się zaokrąglonymi plecami, wysuniętą głową, garbem lub skrzywieniami kręgosłupa. Czynniki, które przyczyniają się do powstawania wad postawy, mogą obejmować zły styl życia i brak aktywności fizycznej. Ponadto długotrwałe siedzenie przy biurku, noszenie ciężkich plecaków lub toreb, a także czynniki genetyczne.

Negatywne skutki złej postawy mogą być różnorodne i obejmować bóle pleców, szyi i ramion, zawroty głowy, ograniczoną ruchomość stawów, problemy z oddychaniem i trudności w utrzymaniu równowagi. Ponadto, w dłuższej perspektywie, wady postawy mogą prowadzić do poważniejszych schorzeń, takich jak skolioza, dyskopatia czy zwyrodnienia stawów. Dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na swoją postawę i podjąć odpowiednie kroki w celu poprawy.

Niewłaściwa postawa – rodzaje

Wady postawy są różnorodne i mogą występować zarówno u dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Oto opis najpopularniejszych wad postawy:

  1. Kyfoza. Jest to wada postawy charakteryzująca się zaokrągleniem górnej części pleców, co powoduje wygięcie kręgosłupa do przodu. Powoduje to tzw. „garbienie się” i prowadzi do napięcia mięśni pleców, ograniczenia ruchomości oraz bólu.
  2. Lordoza. Jest to wada postawy, w której kręgosłup w odcinku lędźwiowym jest wygięty do tyłu, powodując zwiększenie naturalnej krzywizny. Może wynikać z osłabienia mięśni brzucha lub nadmiernej lordozy, co powoduje przesunięcie miednicy do przodu. Powoduje to ból pleców i utratę równowagi.
  3. Skolioza. Jest to boczne skrzywienie kręgosłupa, które powoduje nierównomierne rozłożenie sił i obciążenie mięśni oraz stawów. Skolioza może prowadzić do nierównych bioder i ramion, problemów z oddychaniem oraz poważniejszych schorzeń, jeśli pozostaje nieleczona.
  4. Hiperlordoza szyjna. Wada postawy, w której kręgosłup szyjny jest nadmiernie wygięty do tyłu, powodując wysunięcie głowy do przodu. Często wynika to z długotrwałego siedzenia przy biurku i patrzenia na ekran komputera. Hiperlordoza szyjna może powodować bóle szyi, napięcie mięśniowe i ograniczoną ruchomość.
  5. Prosto plecy. Jest to wada postawy, w której kręgosłup traci naturalne krzywizny i staje się bardziej płaski. Może to wynikać z osłabienia mięśni grzbietu i brzucha, co prowadzi do obciążenia stawów i zwiększonego ryzyka urazów.

Leczenie

W leczeniu wad postawy fizjoterapia Poznań odgrywa kluczową rolę. Doświadczony fizjoterapeuta jest w stanie ocenić twoją postawę i zidentyfikować obszary, które wymagają korekcji. Następnie opracuje spersonalizowany program terapeutyczny, który będzie obejmować różne techniki i ćwiczenia mające na celu wzmocnienie odpowiednich mięśni, poprawę elastyczności i przywrócenie prawidłowej postawy.

Jedną z najpopularniejszych metod leczenia wad postawy jest terapia manualna. Polega ona na zastosowaniu specjalnych technik manipulacyjnych, które pomagają rozluźnić spięte mięśnie, uwolnić zablokowane stawy i przywrócić prawidłową równowagę ciała. Terapia manualna może być skutecznym narzędziem w redukcji bólu i poprawie elastyczności.

Kolejnym ważnym elementem leczenia wad postawy jest gimnastyka korekcyjna. Fizjoterapeuta pokaże ci zestaw ćwiczeń, które pomogą wzmocnić słabe mięśnie, rozciągnąć spięte partie ciała i przywrócić prawidłową równowagę. Regularne wykonywanie tych ćwiczeń pozwoli stopniowo poprawić postawę i zapobiec powstawaniu dalszych problemów.

Oprócz terapii manualnej i gimnastyki korekcyjnej, fizjoterapeuta może również zalecić noszenie odpowiedniego gorsetu korekcyjnego lub wkładek ortopedycznych, które pomogą utrzymać prawidłową postawę w trakcie codziennych aktywności.

Ważne jest jednak zauważyć, że fizjoterapia sama w sobie nie rozwiąże problemu wad postawy. Wymaga to także zaangażowania pacjenta w codzienne nawyki i aktywność fizyczną. Unikanie długotrwałego siedzenia, utrzymanie aktywnego stylu życia, regularne przerwy podczas pracy przy biurku oraz wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie posturalne to kluczowe elementy utrzymania zdrowej postawy.

Wniosek jest prosty – nie ignoruj swojej postawy. Pracuj nad nią i zwracaj uwagę na jej prawidłowe utrzymanie. Jeśli masz wady postawy, nie zwlekaj z wizytą u fizjoterapeuty. Dzięki odpowiedniemu leczeniu i skutecznym technikom, będziesz mógł cieszyć się zdrową i prawidłową postawą, co przekłada się na ogólne dobre samopoczucie i jakość życia.

Pamiętaj, że twoja postawa to fundament twojego zdrowia. Zadbaj o nią już dziś i ciesz się korzyściami, jakie przyniesie ci prawidłowo wyprostowane ciało.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *