Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Masaż Poznań to niesamowity sposób, aby móc się zrelaksować i poczuć lepiej. Terapia masażem jest formą leczenia stosowaną od wieków w celu złagodzenia bólu, stresu i napięcia. Istnieje kilka podstawowych technik masowania, których możesz użyć, aby wykonać wspaniały masaż. Niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem w masażu, czy doświadczonym masażystą

W tym przewodniku omówimy podstawowe ruchy masujące oraz to, jak ich używać. Dzięki odpowiednim technikom możesz wykonać wspaniały masaż i pomóc komuś poczuć się lepiej. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej.

Gabinet fizjoterapeutyczny Szymon Budnik oferuje w ramach swoich usług wszystkie techniki masażu, które są indywidualnie dobierane w zależności od rodzaju masażu oraz potrzeb pacjenta.

Techniki masowania – effleurage i ugniatanie

Technika masażu Effleurage dosłownie oznacza prowadzenie, głaskanie lub lekki dotyk. Wykorzystuje ślizgowe pociągnięcia dłońmi, kciukami i opuszkami palców. Effleurage to manipulacja, w której cała powierzchnia dłoni jest formowana do konturów ciała i nakładana ruchem głaszczącym w kierunku serca. Te ruchy masujące używane w masażu szwedzkim służą do rozgrzania mięśni przed wykonaniem pracy z tkankami głębokimi.  Metoda effleurage to kojący, głaszczący ruch, który zwykle stosuje się na początku i na końcu zabiegu masażu leczniczego.

Natomiast ugniatanie polega na użyciu kciuków lub dłoni w celu wywierania nacisku na różne części ciała. Chodzi o to, aby odciągnąć mięsień od kości, co jest praktyką, która pomaga zmniejszyć skurcze mięśni. Techniczna nazwa ugniatania to Petrisage. Używa się jej głównie w podręcznikach do masażu. Szybkość i intensywność nacisku wywieranego na skórę i mięśnie są ważnymi czynnikami, których należy się nauczyć.

Techniki masowania – tarcie i ostukiwanie

Technika masażu tarciowego wykorzystuje ucisk i ruch. Ma on na celu rozerwanie i rozbicie istniejących i tworzących zrosty (węzły) w mięśniach, ścięgnach i więzadłach. Ta technika masażu tkanek głębokich służy do zwiększenia krążenia i uwolnienia napiętych obszarów. Zwłaszcza wokół stawów i tam, gdzie występują zrosty w obrębie mięśni lub ścięgien. Tarcie definiuje się jako „dokładnie dostarczony nacisk penetrujący wywierany przez opuszki palców”. Pocierając skórę kciukami, zasadniczo leczysz zlokalizowane części ciała, zwłaszcza tam, gdzie mięśnie są sztywne lub bolą stawy.

Masaż ostukujący jest zwykle stosowany w masażach sportowych, ponieważ jest jedną z najlepszych technik poprawiających krążenie krwi w organizmie. W tym masażu, masażysta używa rąk w szybkich ruchach, aby dotknąć różnych części ciała, w szczególności pleców, ud i pośladków. W masażu ostukującym dłonie można albo złożyć w miseczki, tak aby tylko krawędzie dłoni i opuszki palców dotykały skóry albo ułożyć obok siebie. Inną rzeczą, o której należy pamiętać, stosując technikę stukania, jest rytmiczne i szybkie stukanie. 

Warte uwagi: Kiedy pójść na masaż?

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *